Savjeti
Solarno grijanje
Razmišljate o solarnim panelima? Prvo si postavite ova 3 pitanja

Razmišljate o solarnim panelima? Prvo si postavite ova 3 pitanja

S porastom cijena plina i električne energije, brojni vlasnici domova razmatraju prijelaz na solarnu energiju. Hrvatska, zbog svog geografskog položaja, ima visoku prosječnu godišnju osunčanost, što je čini idealnom za gradnju solarnih elektrana.

Kad su solarni paneli isplativi?

Ekonomičnost solarnih elektrana može varirati ovisno o specifičnim okolnostima, no u pravilu solarna elektrana donosi značajne uštede na računima za električnu energiju i smanjuje ovisnost o mrežnoj električnoj energiji.

mlad sretan par ispred solarnih panela
  • Izloženost suncu: Regije u Hrvatskoj imaju različitu insolaciju, pa tako broj sunčanih sati godišnje jako varira, od oko 2,697 sati sunčeve svjetlosti godišnje u Hvaru do oko 1,800 sati u Zagrebu. Za ugradnju solarnih sustava posebno je pogodan obalni pojas i otoci jer je izloženost suncu najveća.
  • Potrošnja električne energije: Solarni sustav preporučuje se kućanstvima koja se griju na električnu energiju jer solarne elektrane mogu smanjiti račune za struju za 75 posto.
  • Povrat investicije: Solarni sustav ima rok trajanja od 25 do 30 godina. Za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj, koja troši oko 4000 kWh godišnje, očekuje se povrat kroz 7 do 10 godina.
Što više električne energije trošite, to vam je ugradnja solarnih panela isplativija.

Kratak odgovor bi bio – da, solarni paneli isplativi su skoro svima. Što više električne energije trošite, ugradnja solarnih panela vam je isplativija.

Zatraži besplatne ponude za solarne panele

Ispunjavate li uvjete za solarni sustav?

Proučite svoj račun za električnu energiju i izračunajte potrošnju kWh kako biste mogli odrediti dimenzije i kapacitet solarnog sustava koji će zadovoljiti vaše potrebe.

U kontinentalnom dijelu Hrvatske prosječno kućanstvo obično treba solarnu elektranu snage 4 do 6 kW, dok kućanstva u Dalmaciji i na otocima obično trebaju sustav snage od 3 do 5 kW.

Prosječno hrvatsko kućanstvo treba solarnu elektranu snage od 3 do 6 kW.

Ako se želite osigurati da stalno imate dovoljno struje, uključujući noći i oblačne zimske dane, razmislite o većoj solarnoj elektrani i velikom baterijskom sustavu za pohranu viška energije. Struju koju proizvede vaš solarni sustav možete predati u mrežu, ali baterijski sustavi donose višestruke koristi, posebno u izoliranim područjima kao što su otoci.

Za pretvaranje istosmjerne struje u izmjeničnu neophodan vam je inverter.

Vaša kuća mora biti strukturno čvrsta

Ako razmatrate ugradnju solarnih panela na krov, provjerite može li krov podnijeti težinu solarnog sustava. Na primjer, sustav od 4 kW obično ima 12 panela od 330 W, što dovodi do ukupne težine od približno 360 kg. Većina današnjih materijala prikladna je za držanje solarnih panela.

solarni paneli na kući u Dalmaciji

Na krovu mora biti dovoljno prostora

Također, razmislite ima li vaš krov dovoljno prostora za smještaj solarnih panela. Trebat će vam najmanje 30 cm prostora oko vaših solarnih panela, što treba uzeti u obzir pri izračunavanju koliko krovnog prostora imate. Na primjer, sustav od 4 kW s 16 ploča zahtijeva najmanje 24 m2 krovnog prostora.

Vaš krov ne smije biti zakrčen drvećem i drugim zgradama

Da bi solarni paneli na krovu bili učinkoviti i isplativi, oko vaše kuće ne smiju postojati prepreke koje blokiraju sunčevu svjetlost, poput visokog drveća i drugih zgrada.

Vaš krov treba biti okrenut prema jugu i biti pod kutom

Optimalan smjer za solarne panele je prema jugu jer to omogućava panelima da budu izloženi suncu što je duže moguće. Kut nagiba krova od 34° smatra se najboljim položajem solarnih panela u Hrvatskoj.

Idealno, vaš krov bi trebao biti okrenut prema jugu pod kutom od 34°.

Potražite stručnjaka za procjenu kako biste utvrdili prikladnost, optimalni kut i broj panela za maksimizaciju apsorpcije solarne energije.

Zatraži besplatne ponude za solarni sustav

Mogu li si priuštiti početne troškove instalacije solarnih panela?

Početna investicija za instalaciju solarne elektrane iznosi od 6.000 do 11.000 eura za mala kućanstva, ovisno o veličini sustava i komponentama.

Provjerite cijene solarnih elektrana.

Iskoristite porezne olakšice i poticaje

Ovisno o lokaciji kuće, građanima će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost bespovratnim sredstvima podmiriti 40, 60 ili 80 posto ukupnog troška postavljanja sustava. Također, možete istražiti poticaje koje nude županije, gradovi i općine.

inženjer za solarne panele